O projekcie 

Projekt „Tradycja dostrzegana”, realizowany przez Fundację Odrodzenia, Badań i Rozwoju Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Przemyskiej „Strywihor”, to działanie kulturalne on-line w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie projektu polega na przedstawieniu szczegółowego procesu tworzenia ikony, posługując dotychczasowymi wynikami badań i możliwością dostępu do zbiorów cyfrowych sztuki cerkiewnej MNK.

Projekt zakłada ogólne zapoznanie się z bogatą i różnorodną twórczością dawnych mistrzów Ziemi Przemyskiej, działalnością konkretnego kręgu ikonopisarskiego oraz techniczno-technologicznymi aspektami procesu pisania ikon. Ponadto przewidziana jest praktyczna nauka pisania ikony on-line autentyczną dawną techniką poprzez naśladowanie arcydzieła malarstwa ikonowego, korzystając z naturalnych pigmentów według technologicznej tradycji średniowiecza. Praktyczne warsztaty on-line będą uzupełniane dokładnym opisem oraz wykonanymi makro zdjęciami poszczególnych etapów pisania ikony ze szczegółowym powiększeniem warstw malarskich za pomocą techniki hiperobrazowania.

Zaproponowany projekt „Tradycja dostrzegana” jest adresowany do wszystkich zainteresowanych, zachęca do czynnego udziału w kulturze i upowszechniania dorobku kulturowego poprzez poznanie i naśladowanie skarbów narodowych, zachowanych w polskich i zagranicznych muzeach. Projekt przyczynia się do upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym poprzez udostępnione zasoby cyfrowe i zachęca do korzystania z narzędzi internetowych.

Zadanie projektu składa się z 11 teoretycznych i praktycznych warsztatów on-line, polegających na zapoznaniu się ze sztuką ikonopisania dawnych mistrzów przemyskiego kręgu oraz naśladowaniu technologii powstania ikon przy wykorzystaniu historycznych pigmentów.

Do teoretycznych warsztatów on-line w formie filmów zalicza się 5 lekcji o następujących tematach: 1. Informacje ogólne o ośrodkach ikonopisarskich Ziemi Przemyskiej; 2. Warsztat ikonopisarski kręgu mistrzów z Węglówki XV–XVI w.; 3. Film „Ikony z Węglówki”, stworzony na podstawie ekspedycji do historycznego ośrodka ikonopisania oraz muzeum; 4. Historyczne pigmenty i metody ich wytwarzania; 5. On-line prelekcja „Ikonografia ikony „Oblicze Chrystusa na chuście””.

Praktyczne on-line warsztaty pisania ikon składają się z 6 lekcji: od stworzenia podłoża, opracowania każdej warstwy malarskiej dzięki naśladowaniu pociągnięcia pędzla średniowiecznego mistrza, do werniksu.

Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie, by własnoręcznie napisać ikonę, korzystając z lekcji on-line!

 

Dziękujemy Panu Vladimiru Rimaru oraz uczestnikom Przemyskiej Szkoły Ikonopisania za współpracę i zaangażowanie w realizację projektu. Wyrażamy także wdzięczność za okazane wsparcie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (http://skansen.mblsanok.pl/indexokno.php), Muzeum Historycznemu w Sanoku (http://muzeum.sanok.pl/pl/) oraz Muzeum Narodowemu we Lwowie imienia Andrzeja Szeptyckiego (https://nml.com.ua/).

Przy realizacji projektu zostały wykorzystane historyczne pigmenty firmy Kremer.

Wykorzystane materiały:

https://zbiory.mnk.pl/pl/galerie-tematyczne/9?filter=JTdCJTIyZ2FsbGVyaWVzJTIyOiU3QiUyMm5hbWUlMjI6JTIyZ2FsbGVyaWVzJTIyLCUyMnZhbHVlJTIyOiU1QiU3QiUyMmlkJTIyOjksJTIybmFtZSUyMjolMjJTenR1a2ElMjBjZXJraWV3bmElMjIlN0QlNUQsJTIyZGVzYyUyMjpudWxsLCUyMmFjdGl2ZSUyMjp0cnVlJTdEJTdE

Ikony XIV–XVI wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie, Kraków 2019.

http://tomkalfoto.pl/pl/node/2737

https://paskonikstronik.blogspot.com/2016/10/sandomierz-katedra.html

https://culture.pl/pl/dzielo/freski-w-kaplicy-trojcy-swietej-w-lublinie

https://docplayer.pl/106077933-Krystyna-czerni-nowosielski-w-malopolsce-sztuka-sakralna-marian-curzydlo-zdjecia.html

https://www.globtroter.pl/zdjecia/224275,ukraina,obwod,lwowski,drohobycz,cerkiew,podwyzszenia,krzyza.html

 

Filmy teoretyczne

Filmy praktyczne